Olejowe FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Olejowe FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Jak nałożyć na włosy olej, który ma stałą konsystencję?

Można rozpuścić olej w dłoniach, rozpuścić w kąpieli wodnej (wkładając pojemnik do kubka z ciepłą wodą), postawić butelkę koło kaloryfera lub trzymając pod ciepłą, bieżącą wodą. Oleje tak rozpuszczane nie tracą swoich właściwości, dlatego lepiej robić to w ten sposób niż ogrzewać w kuchence mikrofalowej.

Kiedy stosować oleje?

Oleje można stosować przed myciem (kilka godzin lub na całą noc), a także w celu zabezpieczenia końcówek po myciu. Można też dodać kilka kropel do maski/odżywki.

Oleje nakłada się na włosy suche, wilgotne czy mokre?

Warto spróbować wszystkich sposobów z różnymi olejami, bo różnym osobom pasują różne kombinacje. Nie ma najlepszego sposobu.

Czy można olejować włosy codziennie?

Tak długo jak włosom to pasuje – tak. Jeśli włosy staną się po takim intensywnym olejowaniu zbyt obciążone warto robić to trochę rzadziej.

Czy olej spożywczy można użyć na włosy?

Tak, olej kupiony w sklepie ze zdrową żywnością nadaje się do użycia na włosy.

Czy olej kokosowy i tłuszcz kokosowy to to samo?

Tak, olej kokosowy składa się z tłuszczu kokosowego.

Mój olej kokosowy ma postać stałą, to znaczy, że jest zepsuty?

Nie, w temperaturze pokojowej ten olej ma postać stałą.

Gdzie kupić oleje?

Wszystkie podane oleje można kupić w sklepach Naturalna Medycyna (tel. 22 354 66 55), przy ul. Puławskiej 73/75, przyst. Morskie oko lub przy ul. Grochowskiej 174/176, przyst. Czapelska.

Czy olej nakładać również na skalp?

Można nałożyć olej na skalp, niektóre oleje w ten sposób pobudzają szybszy wzrost włosa.

Jaki olej dla zniszczonych i suchych włosów?

Polecany jest m.in. kokosowy, makadamia, avocado, oliwa z oliwek, najlepiej kierować się właściwościami poszczególnych olei z listy.

Czy oleje można mieszać ze sobą?

Tak, w niektórych przypadkach miksy okazują się być lepsze niż poszczególne oleje używane solo.

Jaki olej do wypadających i plączących się włosów?

Do przyspieszenia porostu szczególnie polecane są olejki indyjskie z serii Amla Dabour.

Lepiej zostawić olej na kilka godzin czy całą noc?

Najlepiej przekonać się na własnych włosach, co im bardziej odpowiada.

Co zrobić by olej nie zabrudził pościeli?

Można związać włosy w warkocz, użyć ręcznikowego czepka na głowę, nałożyć na poduszkę stary T-shirt, położyć na nią ręcznik lub używać poszewki, którą już spisaliśmy na straty.

Jak nałożyć olej na końcówki?

Najlepiej wylać bardzo małą ilość na palec i palcami go wetrzeć.

Mój olej kokosowy nie pachnie!

Oleje nierafinowane pachną, rafinowane – nie. Różnice między jednymi a drugimi w osobnym pytaniu. Inaczej jest w przypadku oleju ze słodkich migdałów (patrz inne pytanie).

Czy po zmyciu oleju trzeba dawać odżywkę?

Pielęgnacja po zmyciu oleju nie różni się niczym, więc po szamponie nakładamy odżywkę/maskę.

Olejuję włosy i nie widzę efektów!

Nie zawsze efekty olejowania widać po jednym użyciu, czasami trzeba na nie czekać tygodnie albo miesiące, ważna jest systematyczność.

Ile nałożyć oleju na włosy i jak to zrobić?

Lepiej nałożyć trochę mniej niż żeby włosy ociekały olejem, który będzie trzeba zmywać potem kilka razy, co ‘wypłucze’ nieco jego działanie. Najlepiej łyżeczkę oleju przelać do mniejszego naczynia i nakładać na pasma włosów.

Czym zmywać oleje?

Można je zmywać szamponami z SLS (mogą jednak wysuszać i osłabić działanie olei, jednak nie jest to regułą), szamponami dziecięcymi, bez SLS czy odżywką. Dużo zależy od techniki mycia i ilości oleju na włosach.

Lepszy olej X czy Y?

Oleje trzeba niestety przetestować na sobie i wtedy stwierdzić jakie nam pasują.

Jaki olej na początek?

Najlepiej sugerować się albo opisem poszczególnych olei albo, jeśli nie mamy konkretnych wymagań, dostępnością, opiniami (popularne są: kokosowy, ze słodkich migdałów, avocado, lniany, z nasion bawełny), zmywalnością (łatwo zmywalne to np. słodkie migdały) lub ceną (tańsze to np. kokosowe).

Czym się różnią oleje rafinowane od nierafinowanych?

Oleje nierafinowane są wyciskane tylko mechanicznie (w prasach). Proces ten odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze – poniżej 70 stopni C. Często oleje te są raz przecedzane aby usunąć z nich pozostałości roślinne. Oleje nierafinowane charakteryzują się mętną konsystencją, zachowują swój naturalny smak i aromat. Nierafinowane oleje nie tracą wit. E, która jest naturalnym konserwantem i chroni je przed jełczeniem. Oleje nierafinowane mają w swoim składzie różne naturalne składniki odżywcze. Nie można tego powiedzieć o olejach rafinowanych, które pozbawione są drogocennych naturalnych składników odżywczych, poza tym brakuje im witalności. Oleje rafinowane to oleje ekstrahowane w wysokich temperaturach za pomocą chemicznych rozpuszczalników, którymi są silnie działające środki chemiczne (heksan). Taki produkt poddawany jest obróbce chemicznej co ma na celu wytworzenie produktu pozbawionego smaku, koloru, nadającego się przede wszystkim do długoterminowego przechowywania. Smak zjełczenia został usunięty, ale jego szkodliwe działanie pozostaje. Wyróżniamy również oleje rafinowane tłoczone w prasach, a nie ekstrahowane chemicznie (te przynajmniej nie zawierają pozostałości chemicznych rozpuszczalników). Niemniej jednak oleje takie oprócz samej ekstrakcji przechodzą przechodzą przez kilka faz produkcji , które obejmują wpływ wysokiej temperatury i chemiczne ługowanie. W wyniku procesu rafinacji oleje ostają wyjałowione z pewnych wartościowych składników np. może im brakować chlorofilu, witaminy E, beta karotenu, żelaza, wapnia, magnezu, miedzi i fosforu.

Jednak oleje rafinowane również nadają się do włosów, niektóre osoby nie zauważają wręcz różnicy miedzy jednymi, a drugimi.

Jaki olej do włosów przetłuszczających się?

Do tłustej skóry polecane są oleje: słonecznikowy i lniany.

Jak zrobić olej czosnkowy?

Przekrojone na pół, obrane ząbki czosnku (może być ich 2-4 lub więcej, jeśli butelka jest duża) wrzucamy do butelki i zalewamy ciepłym olejem (np. oliwą z oliwek). Zamkniętą butelkę odstawiamy na 2 tygodnie, co jakiś czas lekko potrząsając butelką. Gotowy olej nadaje się do nałożenia na włosy, a także do produktów spożywczych.

Jak zrobić olej z korzenia łopianu?

3 łyżki pokruszonego korzenia łopianu (świeżego lub suszonego) skrop czystą wódką i zalej 3/4 filiżanki mocno podgrzanego oleju słonecznikowego, lnianego lub z pestek winogron. Zamknij naczynie i odstaw do szafki czy spiżarki na 14 dni. Po tym czasie odcedź, a najlepiej przefiltruj przez gazę.

Czy mogę zmyć olej samą wodą?

Sama woda nie zmyje oleju, włosy będą wyglądały jak przetłuszczone.

Czy można nałożyć przeterminowany olej na włosy?

Można zaryzykować jeśli nie zmieniła się jego konsystencja, zapach i nie widać pleśni.

Czy olej trzeba trzymać w lodówce?

Zależy jaki, zazwyczaj na opakowaniu jest napisane w jakiej temperaturze przechowywać olej.

Czy po olejowaniu trzeba myć włosy więcej niż raz?

Nie, odpowiednia technika mycia powinna zmyć olej za 1 razem. Jeśli nie ma potrzeby to lepiej nie myć włosów więcej niż raz.

Czy olej można stosować na przetłuszczające się włosy?

Tak, niektóre olejki wręcz zmniejszają przetłuszczanie się skóry głowy.

Czy olej kokosowy może mi nie służyć?

Olej kokosowy, jak każdy, może niektórym włosom nie pasować, szczególnie jest są to włosy o dużej porowatości. Może występować wtedy m.in. przesuszenie włosów.

Mam dużo rozdwojonych końcówek, czy oleje na to pomogą?

Rozdwojonych końcówek nie da się uratować, można je tylko obciąć, jednak olejowanie zmniejszy ich rozdwajanie.

Co to jest OMO?

Jest to metoda mycia (odżywka-mycie-odżywka, gdzie pierwsze O to może być także olej.

Zależy mi na zmniejszeniu wypadania i szybszym poroście, czy mogę nakładać olej tylko na długość?

Oleje nakładane na długość przede wszystkim poprawiają nawilżenie włosa, by uzyskać szybszy porost i zmniejszyć wypadanie lepiej jednak wcierać je również w skalp.

Jak stosować masło shea?

Masło shea ma postać stałą, więc trzeb je przed nałożeniem rozpuścić, dalsze kroki jak przy innych olejach.

Czy można „przedawkować” oleje?

Kwasy tłuszczowe wewnątrz włosa mogą dostarczać łamliwym włosom bardzo potrzebną miękkość i elastyczność. Jednakże porowatość jest bardzo ważnym czynnikiem do rozważania w czasie używania łatwo wchłanianych olei i maseł. Jeżeli masz bardzo porowate włosy, mogą one wchłonąć nadmierne ilości olejów, co może prowadzić do problemów. Pośród nich mogą być uczucie tłustości włosa, zły wygląd, bezwładne włosy, opuchnięty i otarty oskórek, frizz (puch) oraz plątanie. Olej może nabudowywać się na włosach, trzeba wtedy oczyścić włosy szamponem z SLS/SLES.

Olej można nakładać na nieoczyszczone włosy?

Można, jednak trzeba się liczyć z tym, że mniej składników może przeniknąć do włosa.

Chcę kupić kolejny olej, jaki wybrać?

Najlepiej wybierać oleje z grup, które wiem, że nam pasują.

Które oleje przyciemniają włosy?

Przyciemniać może: olej amla. Olej z korzenia pietruszki nadaje włosom odcień popielaty. Oliwa z oliwek może zmienić kolor włosów blond.

Czy oleje wypłukują kolor z farbowanych włosów?

Generalnie nie, ale niektóre oleje mogą wpływać na kolor, rozjaśniać go (np. Babydream -> zawiera rumianek lub Vatika kokosowa -> zawiera cytrynę) lub przyciemniać (np. olej z orzecha włoskiego). Olej kokosowy, ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek mogą się przyczynić do wypłukiwania koloru, ale nie jest to regułą.

Czy można mieszkać olej z odżywką/maską?

Tak, można wymieszać olej np. z maską Gloria czy Kallos i to nałożyć na włosy przed myciem.

Oleje na parafinie – dobre czy złe?

Parafina to produkt destylacji ropy naftowej i może działać podobnie jak silikony – oblepia włos sprawiając, że składniom odżywczym trudniej jest dotrzeć do środka, ale jednocześnie zapobiegając odparowywaniu wody. Na powierzchni skóry tworzą film hydrofobowy, przez co powoduje całkowitą okluzję, czyli odcięcie skóry od środowiska zewnętrznego. Nie ma w niej składników odżywczych. Kurz, cząstki pudru, różu itd. łatwo przylegają do powłoki parafinowej. Warstwa parafinowa jest trudna do zmycia, takie normalne mycie zmywa ją tylko częściowo. Wówczas powstają dziury w warstwie i cała wilgotność skóry ulatnia się. Jest jednak bardzo pomocna przy chorobach skórnych. Parafinę z włosów można usunąć szamponem z SLS/SLES. Zawiera ją m.in. Amla Dabur. Niektórym włosom nie pasuje, dla niektórych jest świetna – warto sprawdzić na sobie. Parafina to: Paraffinum Liquidum, Paraffin, Synthetic Wax, Isoparaffin.

Pora roku a olejowanie?

Zimą wskazane jest częstsze olejowanie włosów niż latem.

Jak stwierdzić porowatość włosów?

Obserwując swoje włosy i porównując z cechami wymienionymi w tym poście.

Po co w oleju antyoksydant?

Antyoksydant zapobiega jełczeniu oleju.

Jak nałożyć olej na skalp by ominąć włosy?

Strzykawką, można też maczać palce w oleju i wcierać. Włosy najłatwiej podzielić na sekcje robiąc przedziałek, po wtarciu w jednym miejscu przesuwamy przedziałek dalej i olejujemy następną sekcję.

Co znaczy „olej zimnotłoczony”?

Oznacza to, że w procesie ich pozyskiwania nie była używana wysoka temperatura. Po procesie zimnotłoczenia pozostaje miąższ wciąż zawierający tłuszcze.

Czy mogę nałożyć na włosy olejek eteryczny?

Olejki eteryczne mogą podrażniać, dlatego stosuje się je w małej ilości, jako dodatek (kilka kropel), a nie solo.

Czy olej rycynowy można stosować wewnętrznie?

Stosowany wewnętrznie ma właściwości przeczyszczające, jest także szkodliwy dla kobiet w ciąży.

Czy można trzymać olej na głowie przez kilka dni?

Można, jednak gdy skóra głowy zaczyna swędzieć/piec lepiej go zmyć.

Czy można dołożyć oleju, gdy widać, że włosy go wchłonęły?

Tak, jednak trzeba uważać żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ może się ciężko zmywać.

Czy to prawda, że olej lniany ma krótką datę ważności?

Tak, ale można go również stosować wewnętrznie oraz do potraw.

Na ile minimum można nałożyć olej żeby zadziałał?

Około 30-40 min.

Jakie oleje można stosować na końcówki?

Każde, ale najlepiej wybierać te lżejsze, żeby nie obciążyć za bardzo włosów, czyli np. kokosowy, słodkie migdały, Babydream, jojoba. Tak nałożonego oleju nie trzeba potem zmywać.

Mam na głowie pełno krótkich włosków, co to jest i co z tym zrobić?

Te włoski to baby hair czyli nowe, wyrastające włoski, delikatne, trzeba o nie zadbać (nie obcinać i nie wyrywać!). O tym jak je ujarzmić tutaj.

Ile włosów dziennie może wypaść?

100 – 150.

Czy olej trzeba podgrzać przed nałożeniem na włosy?

Nie trzeba, chyba że jego konsystencja tego wymaga (kokos, shea, opcjonalnie rycyna).

Czy można stosować olej na włosy przed wyjściem na słońce?

Można, np. masło shea ma naturalny filtr UV. Inne naturalne oleje także chronią włosy: chronią przed mechanicznymi uszkodzeniami, działaniem wody, odparowywaniem nadmiaru wilgoci.

Z czym można nałożyć olej?

Można go dodać do maski, zrobić samemu maskę (np. miód, oliwa z oliwek, żółtko) a także nałożyć na psikacz (np. z żelem aloesowym, kreatyną).

Oleje jednonienasycone, wielonienasycone, nasycone, o co chodzi i które lepsze?

Działanie poszczególnych olei tutaj. A poszczególne oleje z podziałem na grupy tu.

Czym różni się Amla od Amli Gold?

Zapachem, w wersji Gold dodatkowo są: ze słodkich migdałów, palmowy i rzepakowy oraz ekstrakt z henny, silikon i olejek rozmarynowy, ma też zapobiegać ciemnieniu włosów blond, niewskazany do włosów czarnych.

Czy naftę mogę zostawić na całą noc tak jak olej?

Nafta pozostawiona na tak długo może podrażniać i wysuszać. Nie jest to olej, powinno się ją po 10-15 minutach zmyć.

Dlaczego zimą moje włosy wyglądają gorzej?

Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. temperatura, ogrzewanie, czapki (co nie znaczy, że lepiej ich nie nosić) czy szaliki, kurtki, o które włosy się ocierają.

Jakie oleje można nałożyć na twarz?

Najlepiej te o lekkiej formule, najbardziej polecane są „owocowe” czyli z pestek malin, z nasion truskawki, z pestek śliwki, a także inne: jojoba, z pachnotki, z nasion herbaty, z kiełków pszenicy, macadamia. Prawie każdy olej można spróbować na skórze (najpierw warto zrobić test na mały obszarze skóry), choć kokosowy może zatykać pory, a rycynowy wysuszać skórę warg (tak samo lniany może spowodować przesuszenie), dlatego różne osoby mogą różnie zareagować na dany olej.

Jaki olej będzie pomocny w walce z cellulitem i rozstępami?

Przede wszystkim olej makadamia, masło shea, olej z nasion pietruszki i olej arganowy.

Czym rozcieńcza się olejki eteryczne?

Do 15 ml oleju bazowego, którym może być praktycznie każdy olej (najczęściej używana jest oliwa z oliwek i winogronowy) dodajemy olejek eteryczny (4-6 kropli).

Czym różni się SLS/SLES od silikonów?

SLS/SLES to detergenty, służą do oczyszczania włosów (z silikonów m.in.), mogę, ale nie muszą, wysuszać. Silikony to substancje na bazie olejów, kondycjonują włosy, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Silikony nie zmywane regularnie szamponami oczyszczającymi nabudowują się na włosach, obklejając je i tworząc nieprzepuszczalną warstwę, co może prowadzić do matowienia i obciążenia włosów. O silikonach i ich zmywalności więcej tutaj oraz tutaj.

Przekarmienie włosów proteinami i składnikami nawilżającymi – o co chodzi i jakie są objawy?

Po informacje na ten temat zapraszamy tutaj.

Czy olej kokosowy może mieć postać płynną w pokojowej temperaturze?

Frakcjonowany olej kokosowy zawiera tylko średniej długości trójglicerydy oleju kokosowego dzięki czemu jest stabilny i płynny w temperaturze pokojowej.

Czym nawilżyć włosy?

Do nawilżenia służyć może: siemię lniane, aloes, panthenol, miód, gliceryna, kwas hialuronowy. Proteiny, czyli białka, głównie kolagen i keratyna – wspomagają wzrost włosa, nawilżają i uelastyczniają. Prowitamina B5 (pantenol) – przyspiesza wzrost i regenerację włosa, łagodzi odczyny zapalne skóry. Gliceryna – środek, który – wiążąc wodę – nawilża i uelastycznia włosy. Aloes – wskazany przy suchych włosach, koi podrażnienia skóry.

Jak farbować na oleje?

Przed farbowaniem nakładamy olej i dopiero na niego farbę. Można użyć np. oleju winogronowego, kokosowego czy arganowego.

Czy fryzjer nie będzie zdziwiony, gdy przyjdę do niego z naolejowanymi włosami?

Nie powinien być, warto jednak wcześniej uprzedzić.

Czy mogę naolejować włosy przed basenem?

Tak, trzeba jednak pilnować żeby nie nałożyć zbyt dużo oleju, na pewno nie może on ściekać o szyi. Olej ochroni włosy przed działaniem chloru.

Czy oleje które mają postać stałą można trzymać cały czas w ciepłym miejscu, np. koło kaloryfera?

Nie, olej trzeba przechowywać tak jak zaleca producent czyli np. w lodówce lub ciemnym, chłodnym miejscu. Olej przechowywany cały czas w cieple może się zepsuć.

Mój olej ze słodkich migdałów nie pachnie, dlaczego?

Olej ze słodkich migdałów nie ma „pachnącej” wersji. Zapach ma olej z gorzkich migdałów, którego używa się m.in. w kuchni, ale nie jest wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ zawiera szkodliwy cyjanowodór.

Jaka jest minimalna dzienna dawka oleju lnianego (do spożycia)?

2-4 łyżek.

Gdzie mogę kupić żel aloesowy?

Np. w aptece Dbam o Zdrowie firmy GorVita, na mazidłach, allegro, okresowo w Lidlu.

Jak olejować włosy w misce?

Olejowanie w ten sposób polega na napełnieniu miski ciepłą wodą i dodania do niej oleju, w której następnie maczamy włosy i zostawiamy do wyschnięcia. Po paru godzinach lub nocy myjemy włosy. Więcej o tej metodzie tu.

Jak można używać maści z witaminą A na włosy?

Najlepiej nałożyć ją na końcówki lub na długości włosów przed myciem, po jakimś czasie zmyć. Może być dodatkiem do oleju lub maski. Wcierana w skalp może zapobiegać wypadaniu włosów.

Dlaczego włosy wypadają przy olejowaniu?

Cebulki włosa są odżywione, więc zaczynają budować nowy włos, który musi mieć miejsce, dlatego „wypycha” stary i osłabiony. Często też przy nakładaniu oleju wypadają włosy, które by i tak wypadły też z uwagi na to, ze są osłabione (dziennie może ich wypaść od 100 do 150). Wzmożone wypadanie może być też skutkiem nietolerowania oleju.

Jak można wzmocnić włosy od wewnątrz?

Pijąc olej lniany, biorąc suplementy, pijąc pokrzywę/skrzyp/drożdże. Warto poczytać o tym w odpowiednich wątkach.

Czym różni się mleczko kokosowe od wody kokosowej?

Mleczko koksowe jest produktem fabrycznym powstałym ze skórki kokosa. Przyrządza się go poprzez mieszanie wody z tartym kokosem, wyciskając i wydobywając miąższ, pozostawiając jedynie płyn. Woda kokosowa wypełnia środek orzecha. Jest bezbarwna, mętna, czasem ma białawą barwę. Przypomina wyglądem zwykłe krowie mleko, lub mleko migdałowe. Woda kokosowa nie jest słodka.

Co szkodzi włosom?

Nieumiejętne mycie, zwłaszcza z użyciem zbyt gorącej wody i agresywnie działających produktów, zbyt energiczne czesanie lub szczotkowanie, zwłaszcza na mokro, nadmierna ekspozycja na słońce, zwłaszcza bez zabezpieczenia ich specjalnymi preparatami do włosów z filtrami, używanie suszarki, gorącej lokówki czy prostownicy, ciasne wiązanie długich włosów w kucyk czy ciasne zaplatanie warkocza , zbyt częste robienie tzw. trwałej, czy używanie do tego celu płynów o zbyt wysokim stężeniu, farby do koloryzacji – te ciemne, zmieniając barwę włosów, mogą trwale naruszać ich strukturę, natomiast preparaty rozjaśniające, utleniając melaninę, osłabiają i wysuszają włosy, przez co stają się one łamliwe i bardziej podatne na uszkadzający wpływ promieniowania ultrafioletowego, noszenie zbyt ciasnych i nieprzewiewnych nakryć głowy, ale nie lubią też zimą marznąć bez żadnej ochrony, źle skomponowana, uboga w mikroelementy i witaminy dieta, częste odchudzanie się, gdy ich właścicielka (właściciel) żyje w ciągłym pośpiechu, zdenerwowaniu, długotrwałym stresie.

Co to jest OCM?

The Oil Cleansing Method czyli metoda czyszczenia olejem. Odpowiednia mieszanina olejów miesza się z nadmiarem sebum wytworzonym przez skórę, a następnie jest razem z nim zmywana. Metoda powoduje oczyszczenie się porów skóry, polepszenie krążenia podskórnego oraz uregulowanie wytwarzania sebum. Więcej informacji tutaj http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=437723 jest tam też osobne FAQ

Jak zrobić żel lniany i płukankę?

Wlać do garnuszka 1 szklankę wody, nasypać 1 łyżkę stołową siemienia i gotować na małym ogniu od czasu do czasu mieszając (sprawdzając konsystencję). Trwa to około 10-15 minut. Po tym czasie zdjąć garnuszek ze źródła ciepła i od razu przelać przez sitko do jakiegoś naczynia. W tym stanie jest to żel lniany do włosów oraz maseczka do włosów (dobre do nawilżenia). By uzyskać płukankę zrobić żel lniany trzeba wrzucić do większego naczynia, dolać wody żeby żel się rozpuścił i polać włosy.

Co oznacza skrót d/s i b/s?

d/s- do spłukiwania, b/s- bez spłukiwania.

Informacje zebrane z pięciu części wątku olejowego z portalu wizaz.pl

Filled Under: Naturalne oleje,Uroda Posted on: 6 November 2015