Informacje o poszczególnych olejach

Informacje o poszczególnych olejach

Olej kokosowy

Olej kokosowy może być ze świeżego miąższu jak i z kopry. Olej kokosowy otrzymywany jest z miąższu owoców (orzechów) palmy kokosowej. Oznacza to m.in., że został tłoczony ze świeżo zebranych orzechów bez poprzedniego suszenia, bez użycia środków chemicznych i wysokiej temperatury.Tą metodą otrzymywany jest bardzo wysokiej jakości olej kokosowy. Posiada on naturalny, intensywny kokosowy zapach nieporównywalnie lepszy od oleju kokosowego tłoczonego z kopry (suchego miąższu). Posiada bardzo wysoką zawartość kwasu laurynowego, 50 – 57 %. Większość olejów kokosowych ma zawartość 46 – 49 % kwasu laurynowego, a niektóre tylko 42%. Olej kokosowy zawiera również kwasy nasycone stearynowy i palmitynowy oraz kwasy kaprynowy i kapronowy. Ma wysoką zawartość witaminy E. Olej kokosowy pielęgnuje suche i łamliwe włosy. Dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego łatwo wnika we włosy. Zalecany jest również do pielęgnacji skóry suchej i popękanej. Na skórze tworzy warstwę, ochronny film. Olej kokosowy zalecany jest również jako odżywczo-regenerująca maska do włosów kładziona na ciepło lub na zimno. Może być używany w postaci czystej, lub dla suchych i łamliwych włosów mieszany z jojobą oraz lecytyną sojową. Maskę kładziemy na włosy przed myciem. Wcieramy roztopiony olej kokosowy tylko we włosy i zawijamy głowę ręcznikiem na 10-15 minut (lub spinamy włosy). Można również stosować olej kokosowy do pielęgnacji zniszczonych końcówek włosów wcierając go przed rozczesaniem mokrych włosów jako balsam. Zapobiega to uszkodzenia włosów przy czesaniu.

Olej arganowy

Olej tłoczony na zimno ze świeżych orzechów jest przeznaczony dla przemysłu kosmetycznego, natomiast olej tłoczony tradycyjnie (z prażonych orzechów) jest m.in. jakości spożywczej. Olej arganowy jest doskonały na suchą i starzejącą się skórę, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek. Zawiera m.in. witaminę E, stygmasterol regenerujący naskórek oraz tirukallol łagodzący objawy alergii, wzmacnia paznokcie i włosy.

Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów ma bursztynowy kolor oraz lekki charakterystyczny zapach. W temperaturze pokojowej jest ciekły. Olej ze słodkich migdałów zawiera kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy: A, B1, B2, B6, D i E.

Czerwony olej palmowy

Zawartość składników odżywczych: witamina E (21.76 mg/ 100g), alfa- oraz beta-karoten, retinol (witamina A) – 595 iu/g, koenzym Q10, ok. 50% nasyconych i 50% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obecność tych składników oraz ich bardzo duża przyswajalność odróżnia go od zwykłego oleju palmowego. Czyni go także doskonałym produktem chroniącym skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz, poprzez ochronę przed wolnymi rodnikami, zapobiegającym procesom starzenia.

Amla Dabur

Olejek Amla zawiera wyciąg z owoców amla (amalaki – agrestu indyjskiego), sprawia, że włosy stają się po nim są sprężyste, zdrowe, błyszczące. Będziesz mieć wrażenie, że włosy są odżywione od środka i mieć poczucie lepszej pielęgnacji. Amla ma orientalny zapach, jest sekretem pięknych włosów kobiet z Indii.

Jaśmin – olejek do włosów Dabur

Olejek zawiera extrakt z kwiatów jaśminu, składnik przeciwłupieżowy, olej z białych minerałów. Sprawia, że włosy stają się długie, mocne, błyszczące, nie będą siwieć. Dodatkowo olejek zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny uv, dzięki temu jest doskonały na lato. Regularne delikatne masaże skóry głowy olejkiem, sprawią, że włosy będą delikatnie pachnieć olejkiem.

Olej Avocado

Olej avocado jest bogaty w witaminy (m.in.: A, B, D, E), proteiny, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się. Chroni przed złym wpływem czynników zewnętrznych, szczególnie ceniony w miesiącach zimowych, gdyż chroni skórę przed zimnem. Olej łatwo przenika przez naskórek, zawiera dużą ilość składników odżywczych i substancji aktywnych. Regeneruje i pielęgnuje, dzięki czemu znalazł zastosowanie w odżywkach do włosów. Olej awokado jest zaliczany do grupy olei gęstych.

Olej z oliwek

Jest najprawdopodobniej najstarszym olejem roślinnym, stosowanym w kosmetyce. Zawiera cenne witaminy A i E, fitosterole, substancje odżywcze i przeciwutleniające. Szczególnie polecana jest do pielęgnacji cery dojrzałej lub poszarzałej, źle ukrwionej, której dostarcza substancji odżywczych. Gdy skóra łuszczy się lub jest popękana, oliwa złagodzi jej stan zapalny, ukoi, nawilży i wzmocni bariery ochronne naskórka. Oliwa to również nieoceniony składnik natłuszczający i wzmacniający w preparatach do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów oraz kruchych, łamliwych paznokci.

Olej z orzechów macadamia

Olej z orzechów makadamii dobrze rozprowadza się na skórze, zawiera witaminy A, B, E i minerały. Stosuje się go do olejków do ciała i do masażu, a także do kremów dla cery suchej, łuszczącej się i wrażliwej, oraz do kosmetyków do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Dobrze się rozprowadza, nadaje się do masażu, jest łatwo wchłaniany przez skórę, Działa regenerująco, reguluje proces rogowacenia i poprawia przemianę materii. Olej z orzechów makadamii można podgrzewać do wysokiej temperatury i nie zmienia on swojej struktury.

Olej słonecznikowy

Otrzymywany z nasion słonecznika(helianthus annuus) poprzez wytłaczanie na zimno. Zawiera kwas linolowy(63%), woski, fosfolipidy(lecytyna), karoteny, witaminę E. Wzmacnia bariery naskórkowe, doskonale zmiękcza i wygładza skórę. Ma działanie przeciwrodnikowe, przeciwzapalne i normalizujące. Jest jednym z niewielu olejów roślinnych, które nie powodują tworzenia zaskórników(comedo).

Olej sojowy

Ekstrahowany z pokruszonych nasion soji(glicine max). Żółty, lekki olej o słabym zapachu. Zawiera kwas linolowy(49%) i witaminę E. Stosowany do natłuszczania skóry i włosów. Używany do produkcji kremów, mleczek, olejków, kremów do masażu. Może uczulać.

Olej z nasion wiesiołka

Pozyskiwany z nasion wiesiołka dwuletniego(oenothera biennis) i wiesiołka dziwnego(oenothera paradoxa). Jeden z najcenniejszych olei kosmetycznych. Zawiera NNKT(80%), w tym kwas linolowy(72%) i kwas gamma-linolenowy(10%), zawiera również saponiny, polifenole, glikolipidy. Zawiera polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych. Olej wiesiołkowy stabilizowany witaminą E i bioflawonoidami jest składnikiem kremów odżywczych, nawilżających, przeciwzmarszczkowych, mleczek do ciała, żelów do kąpieli, szminek. Używany do masażu ciała, działa leczniczo na skórę z łuszczycą, na skórę alergiczną i skórę starzejącą się.

Olej z pestek winogron

Wytłaczany z pestek owoców winorośli właściwej(vitis vinifera). Zawiera kwas linolowy(70%), mirystynowy, linolenowy, arachidonowy, behanowy,pyknogenol(w niewielkich ilościach). Bardzo dobrze się wchłania, nwilża i łagodzi podrażnienia. Działa przecirodnikowo, wzmacnia barierę ochronną skóry, zapobiega transepidermalnej ucieczce wody z naskórka i skóry właściwej.

Olej lniany

Olej o żółtawym do złoto żółtego zabarwieniu i intensywnym charakterystycznym zapachu Jest olejem nie odpornym na ciepło. Nie podgrzewać. Stosowany jako dodatek do olejków do ciała, przeznaczony dla skóry tłustej, pękającej, skłonnej do zapaleń. Olej lniany zastosowany na skórę działa przeciwzapalnie, rozmiękczająco, przeciwświądowo; pobudza procesy regeneracji skóry właściwej i naskórka, rozmiękcza strupy, przyśpiesza gojenie oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, ropni. Działa przeciw tworzeniu zaskórników. Znakomity do pielęgnacji skóry i warg. Okłady z ciepłego oleju lnianego polecane są na duże i bolesne zmiany trądzikowe. Stosuje się przy wypadaniu włosów, rozdwajaniu końcówek i łamliwość włosów, uszkodzeniu włosów zabiegami fryzjerskimi. Także przy łuszczycy we włosach, łupieżu suchym. Olej lniany wzmacnia włosy i ujarzmia je, uelastyczniając i zapobiegając puszeniu. Hamuje również łojotok skóry. Olej lniany przyczynia się również do poprawy stanu włosów. Niski poziom kwasów omega-3 powoduje, że włosy stają się suche i matowe. Przy regularnym stosowaniu oleju lnianego, włosy stają się błyszczące.

Filled Under: Naturalne oleje Posted on: 18 November 2015